NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Под прожектора Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
6133
Под прожектора

Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“. Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му. Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“

| 05 Септември 2024, 23:49 ч.
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Снимка © БТА

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

Актрисите Джуди Денч и Ема Томпсън призоваха политиците във Великобритания да възстановят природата, като се присъединиха към призивите на екоактивистите да излязат по улиците на Лондон този уикенд, предаде ДПА.

Повече от 300 благотворителни организации, фирми и групи за пряко действие ще участват в шествието „Веднага възстановете природата“ в събота, като според организаторите в него ще се включат над 50 000 души.

Джуди Денч сподели по този повод: „Въпреки че сме нация от любители на природата, политиците във Великобритания не успяват да защитят дивата природа, която обичаме. Замърсяването на нашите реки и океани, намаляването на популациите на дивите животни и увеличаването на засушаванията и наводненията са все симптоми на упадъка на нашия природен свят. Природата не се нуждае от временни решения, а от политици, които да излекуват упадъка на природата. Ето защо всич

Фестивалът A to jazZ започна днес в София. Организаторът Петър Димитров приветства публиката и я подкани да подкрепи младите изпълнители, което е и тазгодишният акцент на събитието. Той добави, че музиката, която звучи днес и през следващите дни е под влияние на различните национални традиции„ „Затова и днешният ден ще бъде много пъстър музикално, и не само, така че, насладете се", каза Димитров. 

Първа на сцената излезе полската група Crust, която определи творчеството си като емоционално. „Музиката, която ще ви представим тази вечер, е вдъхновена от множество интервюта с най-възрастните хора, които намерихме в нашето общество. Те говорят за страст, любов и смърт“, казаха музикантите.

След представянето на дамското трио Sinafi от Истанбул, на сцената излязоха Александър Михайлов и „Патърдия“. „Много сме щастливи да сме тук на тази страхотна сцена пред всички вас,

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

Актьорът Виго Мортенсен, познат с ролята на Арагорн в поредицата "Властелинът на пръстените", ще получи почетна награда на чешкия кинофестивал в Карлови Вари, съобщи АФП, позовавайки се на организаторите.

Американско-датският актьор и режисьор, който е на 65 години, ще получи наградата по време на церемонията по откриването на 28 юни, обяви президентът на фестивала - актьорът Иржи Бартошка. 

Виго Мортенсен ще представи филма "До края на света" на фестивала. Мортенсен е режисьор на лентата и играе една от главните роли. 

Сред другите звезди на киното, поканени в Кралови Вари, са актьорът Клайв Оуен ("Отблизо", "Sin City: Град на греха") и режисьорът Стивън Содърбърг ("Ерин Брокович", "Трафик"). Содърбърг ще представи филмите си, посветени на живота на родения в Прага писател Франц Кафка. 

Оуен и Содърбърг също ще получат награди на президе

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но и да привлече вниманието на различните читателски етажи“, сподели Манева. Според нея Попов е притежавал „ухото и окото“ за всичко случващо се около него – както за мащабните обществени промени, така и за ролята на малкия човек.

С прочит на разказа „Невия“ от последния сборник на Алек Попов „Нови и избрани разкази“ (2023) започна срещата Светлозар Желев – писател, активист в областта на съвременната литература и книгоиздаване, както и дългогодишен издател на Попов. Първото ми запознанство с творчеството на Алек Попов беше с разказите от сборника „Зелевият цикъл“, а второто – със самия автор, сподели той.

По думите на Желев комуникацията с читателите е била от изключително значение за Алек Попов. „Всяко от нещата, които правеше Алек, дали в театъра, или в литературата, със сигурност ще продължат да бъдат четени както от всички нас, така и от бъдещите поколения“, посочи той.

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

„Светът на музиката“ и сръбският „Душан Петрович октет“ ще изнесат концерти в последната фестивална вечер на Jam on the River в троянското село Дебнево, съобщиха организаторите на събитието.

Програмата на 3 август ще започне с джаз фюжън концерта „От април до декември“ на „Душан Петрович октет“. Осемте сръбски музиканти ще представят общо девет композиции, част от албума From April to December, сред които: Costa Blues, Ballad for Steve, Asja likes Phrygian, Let it Flow as Lyly do и др.

Съставът е свирил на почти всички джаз фестивали в Сърбия - JazzIbar, Jazz in the Garden и Nisville, а тази година ще се представят на Bazzum Jazz Festival и на джаз фестивала в Требине и Шабац. Душан Петрович е магистър и доктор по композиция, преподавател в Белградския университет, допълват организаторите.

Фестивалът Jam on the River  ще бъде закрит с концерт на проекта „

Людмил Ангелов оглавява журито на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“, съобщават организаторите от едноименната музикална агенция.

По думите им основна цел на състезанието е да даде възможност за изява на българските таланти и да популяризира техните достижения чрез реализация на професионални видео и аудио записи, които ще бъдат публикувани в уеб пространството.

Другите членове на журито тази година са проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).

Конкурсът ще се реализира през октомври и ноември, в два тура, и по традиция ще завърши с тържествен заключителен концерт. 

Кандидатите ще се състезават в три възрастови групи – до 13

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

Българската литература има много лица, които са включени в сборника с хумористични разкази „От Алеко до Алек“. Едно от тези лица присъства в самото заглавие. Това е Алек Попов – сатиричното и критичното лице на българската литература, със свирепо и безпощадно отношение към света, но и с надежда за новото, каза доц. д-р Димитър Камбуров. Той направи връзка между творчеството на Алеко Константинов с това на Алек Попов. „И двата ясно подчертават приобщаването както на разказвача, който заема поетична дистанция към това, което критикува, така и към обекта, който бива критикуван“, поясни Камбуров. Според него сложната двойнствена перспектива на критика към обекта и миметичната картина с остър поглед върху описанието са характерни черти в творчеството на Попов.

„Влиянието на Алек в българската литература е свързано с неговото отношение към жанровите, стилистичните и регистърните равнища на литературата. Той е един от най-големите майстори на играта с жанрове, регистри и езикова множественост“, заяви доц. Камбуров. По думите му разказите на Попов проектират цялостен свят без излишни наративи. Разказите му са на границата с абсурда и представя, според доцента, безпощадната визия на света с опасна и неразбираема свръхжизненост. Произведенията на Попов ни показват четвърто измерение, което не е темпорално, а по-скоро „мистериозност без мистичност“, смята доц. Камбуров.

С „Мисия Лондон“ за пръв път усетих живата сила на красивия градски български език, който може да те развлече, да те накара да се смееш, но и да те накара сериозно да се замислиш, каза Захари Карабашлиев – писател, драматург и настоящ издател на Попов. Карабашлиев припомни за дискусия отпреди близо десет години на „Аполония“, оставила незабравим отпечатък в неговите спомени, в която Алек Попов заявява: „Много по-важен е езикът, на който пишеш, отколкото темата“.

„Алек умееше да пише диалог. Правеше го с такава лекота. Беше много диалогичен в разговорите си и остава диалогичен в творбите си. Всеки негов разказ подчертава красотата на изкуството и радостта от диалога“, каза драматургът.

Към разговора се присъедини и литературният критик проф. Михаил Неделчев. Той разказа за пътуванията си с Алек Попов до Сибир и за литературоведски диалози между двамата интелектуалци.

Сред присъстващите бяха дъщерята на Алек Попов – Александра Попова, и неговата двумесечна внучка Лея.

Алек Попов  (1966-2024) е роден в София. Завършва е Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ” и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Автор е на романите: „Мисия Туран“, „Мисия Лондон“, „Черната Кутия“, „Сестри Палавееви в бурята на историята“, „Сестри Палавееви по пътя към новия свят“; на есеистичната книга „Спътник на радикалния мислител“, както и на редица сборници с разкази, сред които „Ниво за напреднали“, „Митология на Прехода“, „Телесни плевели“. 

Романът „Мисия Лондон“ е преведен на 16 езика, а романът „Черната кутия“ – на 10. Разказите и есетата му са издавани на повечето европейски езици и са включени в множество международни антологии, сред които Best European Fiction 2011. 

По романите и разказите на Алек Попов са създадени няколко филма, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на филма „Мисия Лондон“. През 2015 г. Драматичен театър - Пловдив поставя на сцената театралната адаптация по романа му „Сестри Палавееви в бурята на историята“. 

Попов е носител на редица литературни отличия, сред които: наградата за нова българска проза „Хеликон“, националната награда за драматургия „Иван Радоев“, наградата „Елиас Канети“, „Цветето на Хеликон“ за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., наградите „Четящия човек“ и „Чудомир“, наградата на британския П.Е.Н. център за преводна литература, наградата Pro-za-Balkan за принос към балканската литература и др. Алек Попов е член-кореспондент на БАН в отдел творци на изкуството.

Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Тор ...
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма &bdquo ...
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.& ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно чи ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Под прожектора
6133
Под прожектора

Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.

| 05 Септември 2024, 23:49 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Снимка © БТА

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

Актрисите Джуди Денч и Ема Томпсън призоваха политиците във Великобритания да възстановят природата, като се присъединиха към призивите на екоактивистите да излязат по улиците на Лондон този уикенд, предаде ДПА.

Повече от 300 благотворителни организации, фирми и групи за пряко действие ще участват в шествието „Веднага възстановете природата“ в събота, като според организаторите в него ще се включат над 50 000 души.

Джуди Денч сподели по този повод: „Въпреки че сме нация от любители на природата, политиците във Великобритания не успяват да защитят дивата природа, която обичаме. Замърсяването на нашите реки и океани, намаляването на популациите на дивите животни и увеличаването на засушаванията и наводненията са все симптоми на упадъка на нашия природен свят. Природата не се нуждае от временни решения, а от политици, които да излекуват упадъка на природата. Ето защо всич

Фестивалът A to jazZ започна днес в София. Организаторът Петър Димитров приветства публиката и я подкани да подкрепи младите изпълнители, което е и тазгодишният акцент на събитието. Той добави, че музиката, която звучи днес и през следващите дни е под влияние на различните национални традиции„ „Затова и днешният ден ще бъде много пъстър музикално, и не само, така че, насладете се", каза Димитров. 

Първа на сцената излезе полската група Crust, която определи творчеството си като емоционално. „Музиката, която ще ви представим тази вечер, е вдъхновена от множество интервюта с най-възрастните хора, които намерихме в нашето общество. Те говорят за страст, любов и смърт“, казаха музикантите.

След представянето на дамското трио Sinafi от Истанбул, на сцената излязоха Александър Михайлов и „Патърдия“. „Много сме щастливи да сме тук на тази страхотна сцена пред всички вас,

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

Актьорът Виго Мортенсен, познат с ролята на Арагорн в поредицата "Властелинът на пръстените", ще получи почетна награда на чешкия кинофестивал в Карлови Вари, съобщи АФП, позовавайки се на организаторите.

Американско-датският актьор и режисьор, който е на 65 години, ще получи наградата по време на церемонията по откриването на 28 юни, обяви президентът на фестивала - актьорът Иржи Бартошка. 

Виго Мортенсен ще представи филма "До края на света" на фестивала. Мортенсен е режисьор на лентата и играе една от главните роли. 

Сред другите звезди на киното, поканени в Кралови Вари, са актьорът Клайв Оуен ("Отблизо", "Sin City: Град на греха") и режисьорът Стивън Содърбърг ("Ерин Брокович", "Трафик"). Содърбърг ще представи филмите си, посветени на живота на родения в Прага писател Франц Кафка. 

Оуен и Содърбърг също ще получат награди на президе

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но и да привлече вниманието на различните читателски етажи“, сподели Манева. Според нея Попов е притежавал „ухото и окото“ за всичко случващо се около него – както за мащабните обществени промени, така и за ролята на малкия човек.

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

„Светът на музиката“ и сръбският „Душан Петрович октет“ ще изнесат концерти в последната фестивална вечер на Jam on the River в троянското село Дебнево, съобщиха организаторите на събитието.

Програмата на 3 август ще започне с джаз фюжън концерта „От април до декември“ на „Душан Петрович октет“. Осемте сръбски музиканти ще представят общо девет композиции, част от албума From April to December, сред които: Costa Blues, Ballad for Steve, Asja likes Phrygian, Let it Flow as Lyly do и др.

Съставът е свирил на почти всички джаз фестивали в Сърбия - JazzIbar, Jazz in the Garden и Nisville, а тази година ще се представят на Bazzum Jazz Festival и на джаз фестивала в Требине и Шабац. Душан Петрович е магистър и доктор по композиция, преподавател в Белградския университет, допълват организаторите.

Фестивалът Jam on the River  ще бъде закрит с концерт на проекта „

Людмил Ангелов оглавява журито на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“, съобщават организаторите от едноименната музикална агенция.

По думите им основна цел на състезанието е да даде възможност за изява на българските таланти и да популяризира техните достижения чрез реализация на професионални видео и аудио записи, които ще бъдат публикувани в уеб пространството.

Другите членове на журито тази година са проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).

Конкурсът ще се реализира през октомври и ноември, в два тура, и по традиция ще завърши с тържествен заключителен концерт. 

Кандидатите ще се състезават в три възрастови групи – до 13

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

С прочит на разказа „Невия“ от последния сборник на Алек Попов „Нови и избрани разкази“ (2023) започна срещата Светлозар Желев – писател, активист в областта на съвременната литература и книгоиздаване, както и дългогодишен издател на Попов. Първото ми запознанство с творчеството на Алек Попов беше с разказите от сборника „Зелевият цикъл“, а второто – със самия автор, сподели той.

По думите на Желев комуникацията с читателите е била от изключително значение за Алек Попов. „Всяко от нещата, които правеше Алек, дали в театъра, или в литературата, със сигурност ще продължат да бъдат четени както от всички нас, така и от бъдещите поколения“, посочи той.

Българската литература има много лица, които са включени в сборника с хумористични разкази „От Алеко до Алек“. Едно от тези лица присъства в самото заглавие. Това е Алек Попов – сатиричното и критичното лице на българската литература, със свирепо и безпощадно отношение към света, но и с надежда за новото, каза доц. д-р Димитър Камбуров. Той направи връзка между творчеството на Алеко Константинов с това на Алек Попов. „И двата ясно подчертават приобщаването както на разказвача, който заема поетична дистанция към това, което критикува, така и към обекта, който бива критикуван“, поясни Камбуров. Според него сложната двойнствена перспектива на критика към обекта и миметичната картина с остър поглед върху описанието са характерни черти в творчеството на Попов.

„Влиянието на Алек в българската литература е свързано с неговото отношение към жанровите, стилистичните и регистърните равнища на литературата. Той е един от най-големите майстори на играта с жанрове, регистри и езикова множественост“, заяви доц. Камбуров. По думите му разказите на Попов проектират цялостен свят без излишни наративи. Разказите му са на границата с абсурда и представя, според доцента, безпощадната визия на света с опасна и неразбираема свръхжизненост. Произведенията на Попов ни показват четвърто измерение, което не е темпорално, а по-скоро „мистериозност без мистичност“, смята доц. Камбуров.

С „Мисия Лондон“ за пръв път усетих живата сила на красивия градски български език, който може да те развлече, да те накара да се смееш, но и да те накара сериозно да се замислиш, каза Захари Карабашлиев – писател, драматург и настоящ издател на Попов. Карабашлиев припомни за дискусия отпреди близо десет години на „Аполония“, оставила незабравим отпечатък в неговите спомени, в която Алек Попов заявява: „Много по-важен е езикът, на който пишеш, отколкото темата“.

„Алек умееше да пише диалог. Правеше го с такава лекота. Беше много диалогичен в разговорите си и остава диалогичен в творбите си. Всеки негов разказ подчертава красотата на изкуството и радостта от диалога“, каза драматургът.

Към разговора се присъедини и литературният критик проф. Михаил Неделчев. Той разказа за пътуванията си с Алек Попов до Сибир и за литературоведски диалози между двамата интелектуалци.

Сред присъстващите бяха дъщерята на Алек Попов – Александра Попова, и неговата двумесечна внучка Лея.

Алек Попов  (1966-2024) е роден в София. Завършва е Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ” и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Автор е на романите: „Мисия Туран“, „Мисия Лондон“, „Черната Кутия“, „Сестри Палавееви в бурята на историята“, „Сестри Палавееви по пътя към новия свят“; на есеистичната книга „Спътник на радикалния мислител“, както и на редица сборници с разкази, сред които „Ниво за напреднали“, „Митология на Прехода“, „Телесни плевели“. 

Романът „Мисия Лондон“ е преведен на 16 езика, а романът „Черната кутия“ – на 10. Разказите и есетата му са издавани на повечето европейски езици и са включени в множество международни антологии, сред които Best European Fiction 2011. 

По романите и разказите на Алек Попов са създадени няколко филма, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на филма „Мисия Лондон“. През 2015 г. Драматичен театър - Пловдив поставя на сцената театралната адаптация по романа му „Сестри Палавееви в бурята на историята“. 

Попов е носител на редица литературни отличия, сред които: наградата за нова българска проза „Хеликон“, националната награда за драматургия „Иван Радоев“, наградата „Елиас Канети“, „Цветето на Хеликон“ за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., наградите „Четящия човек“ и „Чудомир“, наградата на британския П.Е.Н. център за преводна литература, наградата Pro-za-Balkan за принос към балканската литература и др. Алек Попов е член-кореспондент на БАН в отдел творци на изкуството.

Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.